Ödev için araştırma nasıl yapılır?

9.797 kez izlendi
5 / 4.00 - 4 Oy
İhtiyaç Listesi
  • İnternet bağlantısı
  • Not defteri
Ödev hazırlamanın en önemli kısmı, öncesinde yapılan araştırmadır. İyi bir araştırma sayesinde yükünüzü hafifletebilir, daha doyurucu ödevler hazırlayabilirsiniz.
1. Adım
Araştıracağınız konuyu belirleyin
Ödev konusunu genel hatlarıyla gözden geçirip, tam olarak nelerin üzerinde duracağınızı belirleyin.
2. Adım
Anahtar kelimeleri seçin
Araştırma yapmadan önce, üstünde çalıştığınız konuyu en iyi şekilde ifade eden anahtar kelimeleri belirleyin. Bu kelimeler araştırma sırasında size çok yardımcı olacaktır.
3. Adım
Kütüphane kataloglarını tarayın
Bulunduğunuz şehirdeki kütüphanelerin internet sitelerine girip, belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanarak kaynak taraması yapın.
İPUCU
Çıkan sonuçları not alın. Kaynakların erişim numaraları, kütüphanede onları daha kolay bulmanıza yardımcı olacaktır.
4. Adım
Kütüphaneye gidin
Araştırmanızda kullanmak istediğiniz kaynakları ödünç almak için kütüphaneye gidin. Kütüphanenin indeksinde yeniden tarama yaparak o konu hakkında yazılmış en güncel yayınları, dergileri ve makaleleri bulabilirsiniz.
İPUCU
Bazı kütüphaneler, ödünç verme hizmetlerini yalnızca üyelerine özel yapmış olabilirler. Fotokopi çektirme şansınızın olup olmadığını önceden öğrenmenizde fayda var.
5. Adım
İnternetten tarama yapın
İnternetteki arama motorlarını kullanarak araştırmanıza devam edin. Güvenilir kaynaklardan, organizasyonlara ait sitelerden veya açık erişimli akademik makalelerden edineceğiniz bilgilerle kaynaklarınızı zenginleştirin.
6. Adım
Notlar alın
Bulduğunuz kaynakları daha sonra referans gösterebilmek için, notlar alın. Kaynağın yazarı, yayınevi, basım yılı, sayfa numarası gibi önemli bilgileri not edin.
7. Adım
Ödevinizi yazın
Eriştiğiniz tüm kaynakları düzenleyin ve ödevinizi yazmaya başlayın. Ödevinizin en sonuna, kullandığınız kaynakları bir liste halinde yazarak atıfta bulunmayı unutmayın.
Planlı bir çalışmayla hazırlanan ödev, amacına ulaşacak ve eksiksiz olacaktır.

Yorumlar